• Barış:

    İyi Sohbetler, iyi dinlemeler

  • Sevgi:

    Herkeze Selamlar..

Mesaj gönderin!


Şu anda çalan: Beng - Hodri Meydan

sohbet
Eduard  Kokoyti

paylaş:

Arkadaşına Öner Yazdır
15.16.2016 tarihinde admin Tarafından Yazıldı.
Okunma
0 yorum

Eduard Kokoyti
Güney Osetya Devlet Başkanı

31 Ekim 1964 tarihinde Güney Osetya’nın başkenti Tshinval’de doğdu. Serbest güreşçi, Gürcü SSC’inde şampiyon. Güney Osetya Pedagojik Enstitüsü mezunu. Komsomol birimlerinde çalıştı. 1990-1991 yıllarında Gürcü-Oset savaşında Osetya savunma askeri birliğini kurdu ve komuta etti. Kasım-Aralık 2001’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde Güney Osetya Devlet Başkanı seçildi. Evli ve üç çocuk babası.

Kokoyti: Saakaşvili’yi Batılı güçler kullanıyor

Lobanova Zinayda Moskova – Ülkesi Gürcistan’la gerilimli bir süreç yaşayan Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti, Rusya’da yayımlanan Trud Gazetesi muhabiri Lobanova Zinayda’nın sorularını Moskova’da yanıtladı. Kokoyti, Batı’nın Gürcistan’ı kullanarak Rusya’yı Trans-Kafkasya’dan söküp atmayı planladığını, bu çerçevede Tiflis yönetiminin silahlandığını söylüyor. Her gün savaşa sürüklenmek için Tiflis’in kışkırtmalarıyla karşı karşıya kaldıklarını belirten Kokoyti Rusya’ya da minnettar!

Ajans Kafkas’tan Özlem Güngör’ün Rusça’dan Türkçe’ye çevirdiği röportajda Kokoyti şunları söylüyor:

-Eduard Cabeyeviç, Gürcistan gibi bir komşusu olan ‘ayrılmış’ bir devletin başkanı olmak zor mu?

Hangi devlet olursa olsun, devlet başkanı olmak zor. Bizim durumumuzda dış durumu göz önünde bulundurmak lazım: Gürcistan tarafından saldırı, Oset halkı soykırımı. Buna ülkemize yönelik çifte standart politikaları ekleniyor. Gürcistan yeni bir savaş yolu tuttu ve onun batılı müttefikleri de buna göz yumuyor. Gürcistan hızlandırılmış bir tempoyla askeri gücünü arttırıyor, hemen her gün silahlı provokasyonlar gerçekleştiriyor. Batılı diplomatlar ise bizden sınırımızın yarım kilometre ötesinde Gürcü silahlı grupları olmasına rağmen ‘silahsızlanmamızı’ istiyor. Bize fiilen savunma hakkını reddediyorlar! Biz çok şey yaşadık: Bize şantaj yaptılar, ailemi, hükümet üyelerini tehdit ettiler. Gürcü merkez kanallarında açıkça fiziki olarak yok edilmesi gereken kişilerin listesi gösterildi. Bunu Gürcistan Savunma Bakanı Okruaşvili söyledi, Devlet Güvenlik Bakanı Merabişvili gösterdi. Bu gerçek
bir kez daha gösteriyor ki, Gürcistan sorunları müzakere masasında çözmek istemiyor, ayrılık sorununun güçle çözülmesinden yanalar.

– Savaşa hazır mısınız?

Biz savaş istemiyoruz. Ve Gürcistan bize korunmak için başka bir yol bırakmıyorsa da savaştan kaçmak için her şeyi yapacağız. Her gün Osetlere ve Rus barış askerlerine karşı provokasyonlar var. Ve ben bu konuda Rusya’nın sabrına da hayretle ifade ediyorum. Eğer Amerikan barış askerlerine böyle davranılsaydı, bu ülke çoktan bombardımana başlamıştı. Gürcistan ne Güney Osetya ne de Abhazya ile baş edemez, çünkü doğru bizimle. Gürcistan’ın ciddi hukuk kanıtları da yok. Saakaşvili bana tembel öğrenciyi hatırlatıyor.
Ailesi ona iyi okumasını söylüyor, ancak o normal okuyamıyor ve bu konuda da etrafındaki herkesi suçlamaya çalışıyor: Hem sınıftaki arkadaşlarını, hem öğretmenini, hem okulunu. Ancak kendisini hiçbir şekilde suçlamıyor. O ülkesinin sosyo-ekonomik problemlerini çözemiyor ve fakirleşen halkın dikkatini dağıtmak için kendi halkına Güney Osetya ve Rusya’yı düşman olarak kabul ettirmeye çalışıyor. Gerçek şu ki, Gürcistan’dan bağımsızlığa bizi Gürcistan’ın kendisi itiyor. Gürcistan tarafının halkımıza yönelik işlediği yeni ve yeni acımasızca suçlar sadece aramızdaki ayrılığı derinleştiriyor. Rusya bizim müzakere masasına oturmamız için elinden geleni yapıyor. Ancak Gürcistan bundan kaçmayı planlıyor ve aynı zamanda Rusya’yı Rus barış askerlerinin etkili çalışmamasıyla suçluyor.

Saakaşvili neden Gürcü mültecileri hakkında konuşuyor da yakılan Abhaz ve Oset köyleri hakkında inatla sessiz kalıyor? Oset halkı iki kez soykırıma maruz kaldı: 1920 yılında Osetlerin hemen hemen üçte biri olan 20 bin Oset hayatını kaybetti. 1989-1992 yıllarında binden fazla kişi hayatını kaybetti, yüz binlerce Oset mülteci oldu. Ve eğer Saakaşvili bundan söz etseydi ona bekli de güvenilebilirdi.

– Masaya oturulabilmesi için ne olması lazım?

Eğer Saakaşvili bölgede istikrarı çok istiyorsa, onun Güney Osetya ve Abhazya cumhuriyetlerini tanıması gerekir. O zaman Gürcistan’ın kendini aklandığı söylenebilir. Çünkü biz saldırmadık. Gürcüler hainleri neden mülteci olarak çağırıyor? Onlarca yıl Osetlerle yan yana yaşayan Gürcüler gece toplandılar ve baş kesicilere şehre girme imkanı vererek gittiler. Bu hainliktir. Ve bugün bu hainler kendilerini mülteci olarak adlandırıyorlar
ve evlerine dönmek istiyorlar, çünkü Osetya’da maaşa ve emekli maaşı daha yüksek.

– Galiba hainlerin soyadlarını unutmak mümkün değil?

Biz hepsini hatırlıyoruz, hem hainleri hem soykırım gerçekleştiren cellâtları. Bugün Gürcistan savunma için büyük paralar harcıyor. Kim için? Bize savaş lazım değil. Ama bazı ülkeler Gürcü gençliğini kendi jeopolitik menfaatleri için topun ağzına sürüyor. Batılı ülkeler Rusya’yı Saakaşvili’nin eli ile Trans-Kafkasya’dan çıkarmaya çalışıyor.

– Rusya ile münasebetlerinizin gelişiminden memnun musunuz?

Biz Rusya’ya minnettarız, o Kafkasya’da barış ve istikrarın garantisi.

Resimler
Ersun Yanal
Fatih Terim
Eduard  Kokoyti
İlhan Cavcav
Sinan Şamil Sam
Ramazan Paliani
Yorum

biyo

Genel

Ersun YanalErsun Yanal

Ersun Yanal teknik direktör Kazım Ersun Yanal...

Fatih TerimFatih Terim

Fatih Terim ( 1953) Türkiye Milli Takımlar Teknik...

Eduard  KokoytiEduard Kokoyti

Eduard Kokoyti Güney Osetya Devlet Başkanı 31...

İlhan Cavcavİlhan Cavcav

İlhan Cavcav ( 04.10.1935) Gençlerbirliği Başkanı...

Sinan Şamil SamSinan Şamil Sam

Sinan Şamil Sam Dünya Kıtalararası Ağır Sıklet...

biyo

Albümler

Sıla MürekkepSıla Mürekkep

Sıla’nın sabırsızlıkla beklenen altıncı...

Fettah Can Sen En Çok AşksınFettah Can Sen En Çok Aşksın...

Fettah Can, dördüncü solo albümünün çalışmalarını...

Ferhat Polat – Sarılınca GeçerFerhat Polat – Sarılınca...

Uzun yıllardır müzik sektörünün içinde yer...

Cem Yıldız İkinci soloCem Yıldız İkinci solo

Modern “aşık” Cem Yıldız’dan...

video

Fragmanlar

Son ÖpücükSon Öpücük

Yapımı : 2006 – ABD Tür : Dram , Komedi...

İyi Şanslar Chuckİyi Şanslar Chuck

Vizyon Tarihi: 21 Eylül 2007 Yapımı : 2007 –...

Çılgın OfisÇılgın Ofis

Vizyon Tarihi: 9 Aralık 2016 Yapımı : 2016 –...